Akustik gergi tavan

gergi tavan, lake gergi tavan

Akustik gergi tavan 

Akustik gergi tavan-gergi tavanın bir türüdür.Bu tür kumaşının yapılma özelliği ile diğer geri tavan türlerinden çok farklıdır.Bu özellik sayesinde akustik gergi tavan odanı kısmen ve ya tamamen diş seslerden korur ve ya içeride olan sesi dişarıya çıkarmaz.Bu sistem aynı zamanda rahat bir kapalı akustik ortam yaratmak için de kullanılmaktadır.

Akustik gergi tavan nasıl çalışır?

Akustik gergi tavanda ses kaynağından çıkan ses dalgaları kısmen özel yapı ile üretilen  gerilmiş bez tarafından emilir.Bu bezin özelliği,üzerinde hava ile dolu  deliklerin olmasıdır.Bu malzemenin ses yalıtım performansını artırmak için kullanılan basit teknolojidir.Mikroporfereli bir kaç özelliği vardır:

  • İlk olarak ses dalgalarının yayılmasını önlemek
  • İkinci ise titreşimleri absorbe etmek.

Unutmamak gerekir ki,taban arasındakı boşluk ve gerilmiş tavan arasındakı kısımda gürültüyü emerek azaltmak özelliği vardır.

Ses geçirmez özellikli akustik gergi tavan türleri.

Akustik gergi tavanların sınıflandırılması çeşitli nedenlerle olabilir.Bunlardan bazılarına bakalım:

  • Akustik kaplama deliklerin çapına göre ve delikler arasındakı mesafeye göre çeşitlendirilir.Akustik gergi tavan çeşitleri arasında farklı çapta deliklere sahip ve onların arasındakı mesafe aralığına göre onlarca akustik kumaş çeşitleri vardır.
  • Kalınlığına göre akustik  germe tavanlar.Çeşitli akustik tavan üreticileri çeşitli kalınlıkta akustik tavan ürünleri sunmaktadır.Kumaş ne kadar kalın olursa o kadar fazla ses ve gürültü emme özelliğine sahip olacaktır.Ama ondan önce bir şeyi bilmek lazım ki,kumaş ne kadar kalın olursa ağırlığı da o kadar çok olacaktır.Bu da tavanna daha çok yük olmasına neden olacaktır ve tabi ki,fiyat olarak da değişiklik görülecektir.
  • Taban ve tavan arasındakı mesafe.Modern üreticiler tesisat teknolojisinde farklar olan tavanlar sunmaktadır.Diğer bir deyişle  bu farklar kendisini taban ve tavan arasındakı boşluklarda göstermektedir.Bazı üreticilerde bu mesafe daha büyüktür.Doğrusunu söylemek gerekirse taban ve tavan arasındakı mesafenin daha küçük olması her zaman iyi seçenek değildir.Bu elbette odanın depolama alanına göre değişerek daha düşük ses kalitesine sahip olabilir.

Sonuç olarak söylemek gerekir ki,akustik gergi tavan sizin evinizde olan fazla gürültüyü ortadan kaldırır ve ortama daha huzurlu,sakin ve estetik bir görüntü verir.Gergi tavan uygulanan alanda her zaman dış gürültüden uzak bir sakin bir şekilde hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Eğer siz de evinize ve ya her hangi bir alana akustik gergi tavan sistemi uygulatmak isterseniz hemen bizimle irtibata geçin.Size hizmet vermekten gurur duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir