Gergi Tavan

Barok tarzı ve germe tavanlar

Barok tarzı ve germe tavanlar

Barok tarzı XVI yüzyılın sonu, XVII yüzyılın başlangıcında İtalyada yaranmıştır.Ama bu stil popülerlik zirvesine fransız monarkı Ludovik zamanında ulaşmıştır.

Bu günümüzde tasarımda barok tarzı, iç mimaride neydeyse lider konumuna sahiptir.Bununla ilgili olarak onun ana ana özellikleri göze çarpmaktadır.Bu özellikleri şunlardır:

  • Barok tarzı için,ihtişam,kavisli çizgiler,formların büyüklüğü,gölge oyunu,elementlerin kompleks kombinasyonları, boyalı tavanlar, halılar, bol aynalar kullanılmaktadır. Çok ustaca harmanlanmış eski ve yeni stil,olağanüstü ve olağandışı kombinasyonlar yaratmaya yardımcı olur.
  • Pahalı  malzemeden yapılmış doğal kaplama mobilyalar değerli ağaç türlerinden yapılır.Ayrıca mobilyada  popüler olan ürünlerden ‘Antik’ mobilya kullanılır.Barok tarzı oda tasarımında oturma odasında en önemli  olan döşemeli tekstil kanepedir. Onlar doğru bir tarzda olmalılar:pürüzsüz,yuvarlak bacaklı ve süslü. Yatak odasında uygulanan barok stili tasarımında,odanın merkez hissesinde yatak olur.Bu yataklar ahşaptan yapılı,ağır kumaşlarla bacak kısımları süslenir ve aynı zamanda yatağın üzerine gölgelik yapılabilir.
  • Barok tarzın karakteristik özellikleri, kumaşları farklı türlerinin kullanımdadır.Bu kumaşlar arasında kadife,ipek,atlas,brokar vs. çeşitler kullanılır.Yatak üzerine yapılan gölgelikler ve perdeler fırfır ile ve büyük saçakları olan büyük yay ile süslenir.
  • Barok tarzı süslenmiş odada en sık kullanılan renkler-bej, krem, kum, beyaz ve grinin tüm  tonları  kullanılır.Bu renkleri kombinlemek isterseniz o zaman, bordo, çikolata, mavi ve hardal rengi kullanılması uygundur.
  • Bu stilde çeşitli dekor öğeleri ile karşılaşabilirsiniz.Ünlü sanatçıların resimleri, figürinler,vazolar,çeşitli yemek takımları. Barok tarzında yatak odasında çok önemli ve kullanılması gereken ise aynalardır.Burada kullanılan aynaların çerçevelerine çiçeklerle süslemeler yapılır.

Barok tarzı tasarımlarda gergi tavan sistemleri de kullanılmaktadır. Bu tarzda gergi tavan ların kumaş, PVC filmden yapılmış ürünlerini kullanmak mümkündür.Gergi tavanlar geniş renk spektrumu ile sunulmaktadır.Bu durumda,gergi tavanı barok tarzında yapmak için ,bej,beyaz,kum renkleri ve krem tonlu doku kullanılmalıdır.Tasarımda kullanılan elementlerin de altın ve metallik renkte olması daha iyi olacaktır. PVC gergi tavan kullanmak isterseniz o zaman,parlak,mat ve ayna parlaklığında olan gergi tavan dokusu kullanılmalıdır.Aydınlatmada kristal avizeler kullanılabilir.

Siz de evinizi barok stili ve tavanınızı germe tavan kullanarak süslemek isterseniz Gergi Tavan Plus şirketini arayın.Kaliteli ürünler,deneyimli tasarımcılar yardımı ile istediğiniz barok tarzı ve germe tavan kombinini evinizde görebileceksiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı