Gergi Tavan

Fotobaskının çeşitleri

Fotobaskının çeşitleri

Gergi tavanda ,zemin uygulamasında ,duvar kağıdı uygulamasında resimlerin malzeme üzerine uygulanması bir kaç çeşit yolla yapılır. Tabi ki bu çeşitlerin en güvenlisi insanlar tarafından seçilir ve o daha çok kullanılır.Bakalım baskı yapmanın yöntemleri hangileridir ve en sağlıklı yöntem hangi yöntemdir?

  • Solvent boya kullanılarak yapılan baskı

Solvent boya kullanılarak yapılan baskı yönteminde net kontras bir görüntü gerçekleştirmek mümkündür. Bu yöntem mükemmel görüntünün tüm ayrıntılarını yakalama gücüne sahiptir. Solvent boya kullanarak yapılan baskı türü en çok parlak tuval üzerinde daha güzel görünür.Karanlık faktura resmi yağlar ve daha az doymuş ve akılda kalıcı yapar.Bu baskı yöntemi 3 buçuk metre baskı genişliğine sahiptir.Sanat resimlerinde tam bir simülasyon ortaya çıkar. Eko-solvent boya düşük toksisiteye sahiptir. O yüzden solvent baskı ile resim basılan gergi tavanlar, çocuk odalarında, havalandırması düşük olan alanlarda kullanılması önerilmiyor. Kesinlikle sağlık için tehlikeli olabilir.

  • UV baskı ( Gergi tavan da kullanılan baskı)

UV baskı ile resim basılmasında kullanılan malzemenin kalitesinin hiç önemi yoktur.UV baskı zamanı kullanılan malzemenin uzunluğu  2 metreden daha uzun olamaz.Odur ki,eğer daha büyük genişliğe sahip kumaş gerekirse o zaman  onu dikmek gerekir.UV baskı yardımı ile basılan resim daha dayanıklı olur, solvent baskıdan farklı olarak lamba ışığından, güneş ışınlarından ve sudan etkilenmez. Malzeme tam olarak zararsız,çevresel ve güvenlidir. Bu yüzden UV baskı yardımı ile resim basılan ürünleri hiç bir tereddütsüz iştenilen alanda, hatta çocuk odalarına bile  uygulamak mümkündür.Su ile yıkandığında bile sudan hiç bir şekilde etkilenmez.Uzun süre kullanılmasına rağmen rengi solmaz.İlk günkü gibi yeni olur. UV baskı hemen kuru özelliği sayesinde resim tam ayrıntılı bir şekilde tam net olarak basılır. Bu da uygulanan resmin daha doğal görünmesini sağlar.

  • Lateks baskı

Lateks baskı özel ekipmanlar kullanılarak yapılır,resim uygulaması oda sınırları ile sınırlıdır.Lateks baskıda kullanılan boya tamamen zararsızdır ve çevreseldir.Bu özellik de bu baskı türünün evin her odasında,oturma odası,yatak odası, hatta çocuk odasında bile uygulanabilme üstünlüğü verir.Bu uygulamadan sonra hatta malzemenin kumaş olması bile bilinmeyecektir.Resmin küçük ayrıntılarını tam olarak vererek resmi organik ve kontraslı gösterebilme özelliği vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı