Gergi Tavan

Geleneksel tavan ve Gergi tavan

Geleneksel tavan ve Gergi tavan arasındaki farklar ve özellikleri

Tavan bir odanın üst kısmını kapsayan iç yüzeye verilen isimdir. Odanın üzerindeki zemin veye çatı yapısını alttan gizleme görevini yerine getirir.Aynı zamanda  tavan , odaya güzellik veren,odaya ,eve çatlak çatıdan su ,sel ,yağmur düşmesinin önünü alan bir sistemdir. Ayrıca odaya aydınlık veren aydınlık sistemleri de tavana sabitlenir. Ev tamirine başlarken ilk önce tavan uygulanır. Ondan sonra duvarlar ve en son zemin olarak işlem tamamlanır.

Tavan anlayışı insan akılının gelişmesinden, ev  hakkında anlayışının olduğu dönemden bu yana kullanılmaktadır. Zamanına göre çeşitli yöntemler ve malzemelerle yapılan tavanlar ,zaman geçtikce insan aklı geliştikçe tavan uygulamasının da kullanılan malzemeler de değişerek mükemmel bir seviyeye gelmiştir.

Yaşadığımız zamanda tavanlar iki türdür. Bunlar: Geleneksel tavanlar ve Gergi tavanlar. Bu konumuzda bu iki tavan türleri arasında olan farklılıkları araştıracağız. Bundan sonra hangi tavanı uygulatacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

Geleneksel tavanlar

Geleneksel tavanlar tahtadan ve ya alçı pandan vs. ürünlerden yapılır. Tahtadan yapılan tavanlar çok emek istiyor. Her sene boyanılması gereken bu tavanlar size ek masraflar çıkarır. Uygulandığı zaman çivi kullanıldığı için bir süre sonra paslanmaya başlar. Tavanda olan pas lekelerini yıkayarak ta temizleyemezsiniz. Mecburen boyamak zorundasınız. Geleneksel tavanların temizlenmesi de  bir o kadar zordur. Saatlerce boynu eğri bir şekilde tavana bakmak zorunda kalırsınız ve yine de bazı yerler gönlünüzün  istediği gibi temiz olmaz. Kısa bir süre sonra tavanı temizlediğiniz suyun etkisinden tavana sürdüğünüz boya,yer yerden kuruyarak dökülmeye başlar. Bu kurumuş yerlerin üzerine de direk olarak boya süremezsiniz, çünkü yamak gibi kalır. Mecburen tavanın tamamındaki boyayı kazıyıp tekrar boya sürmek zorunda kalacaksınız. Geleneksel tavanlar odada hava dolaşımını sağlamaz.Bu yüzden de tavanda terlemeler olur. Bu sulanmış tavana her türlü toz,kir yapışır.Hatta bazı kısımlarda mantar ve küflenme bile görünebilir. Çeşit bolluğu yok. Tasarım çeşidi çok kısıttır.İstediğiniz dizaynı veremezsiniz.

Gergi tavanlar

Gergi tavan çeşitleri geleneksel tavanlardan farklı olarak geniş seçim alanına sahiptir.Gergi  tavan sistemleri sayesinde istediğiniz tasarımı yapabilirsiniz. Gergili tavanlar özel yapım malzemelerden yapılır,boyası hiç bir şeyden etkilenmez ve solmaz. Böylece  uzun süre boya yapmak zorunda kalmazsınız. Temizlenmesi çok kolaydır. Sadece bir nem bezle hafif hareketler yaparak temizlik yapabilirsiniz. Gergi tavanlar hava dolaşımına izin verdiği için tavanda nem olmaz,tavana toz konmaz, hava iyi dolaştığı için mantar ve küf bağlamaz. Kir olmadığı için sık sık temizlemek gereği de duymazsınız. Uygulanması çok kısa bir sürede biter.İstenilmediği zaman de monte edilerek başka bir yere uygulanabilir. Alev almaz. Sağlıklıdır. Kimyasal içermez. Tamamen çevre dostudur. 15 sene garantilidir. Suya dayanıklıdır. Darbeye dayanıklıdır.

İki tavan arasındakı farkı inceledik.Şimdi siz de özellikleri ile daha üstün olan gergin tavan sistemini siz de uygulamaya karar verdiyseniz o zaman bizi arayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı