barisol tavanGergi Tavan

Gergi tavan için pratik öneriler

Gergi tavan uygulamasında pratik öneriler ve seçenekler.

Gergi tavan uygulamasında  bilmeniz gereken önemli pratik öneriler ve  ipuçları hakkında bilgi vereceğiz. Barisol tavan uygulamasında yapılması gereken işlemlerdir ve böylece uygulama hem daha kolay, hem daha tehlikesiz  olacaktır.İpuçları ve önerilere uygun yapılan Barisol tavan daha kusursuz ve düzgün olur.

  • Barisol tavan malzemelerine ve uygulanma teknolojisine göre gergili tavan kaplaması uygulandığı zaman kaplamanın merkezinde oluşan sarkma ağ uzunluğunun nerdeyse %1 olur. Bu o demekdir ki, örneğin 5-6 m uzunluğunda ağ uyguladıysanız ağın merkez hissessinde sadece 4 cm ve ya bir az üstü kadar sarkmalar görülür. Yok eğer gergi tavan üzerine lamba,avize gibi aydınlatma dekorları uygulatırsanız bu sarkma daha da az hale gelecektir.
  • En büyük zorluk ve karmaşa 3D Barisol tavan uygulamasında yaşanmaktadır. Bu Barisol tavan uygulamasında ilk önce gövde tasarlanır. Daha sonra profil için ayrı ayrı alüminyum parçalar sipariş verilir. Sonra gövde tavanların ve duvarların alt kısımlarında yerleştirilir. İlk olarak bu çeşit yapı delikli köprü görüntüsünde olur. Uygulamanın süreci ve teknolojisi kaplamanın gerilme sürecinden daha zor ve karmaşıktır.
  • Gergin tavan sisteminde tavanla kaplama arasında nem birikmesini  önlemek için kaplamada özel delikler yapılır. Bu delikler sayesinde hava çok rahat bir şekilde dolaşarak tavanda nem ve su birikmesini önler. Bunun için kaplamada havalandırma ızgaraları yapmak gerekir. Böylece ortaya zorlu davlumbazlar çıkar. Bu en çok m2 ‘si büyük olan alanlarda yapılır. Eğer odanın büyüklüğü 35 m2 ise o zaman bu yöntem gerekli değildir.
  • Gergi tavan uygulanmasında halojen lambalar, geleneksel lambalar ya da floresan lambalar kullanılabilir. Lambalar gergili tavana uyguladığı zaman muhakkak sınırlandırmak gerekmektedir. Örneğin,geleneksel ve floresan lambalar için güç 60 watt’tan yüksek olmamalıdır halojen lambalar için ise 20-35 watt arası olması gerekir.
  • Ayrıca Gergin tavana gücü 12 watt olan avizelerin de uygulandığı zaman da talimatlara uymak gerekmektedir. Bu zaman özel yapılmış tranfarmatörlerin kullanılması gerekmektedir. Yoksa PVC Gergin tavan sıcaklık nedeniyle ısınarak sarkmaya başlayabilir.
  • Yüksek güçe sahip lambaların uygulanması farklı yöntemlerle yapılır. Isıyı sınırlandırmak için  muhakkak lamba ile tavan arasında 1 mm den az olmayan mesafe bırakmak gerekir.Ya da transfarmatörler kullanılır. Onlarının yapının alt düzeyine sabitlenir. O zaman tavanın sabitlenmesini 7-5 cm düşürmek gerekir.
  • Her firma Gergin tavan uygulanmasında istenilen her hangi sebep olsa bile gergili tavan kullanılmasına 10 sene garanti vermektedir. Tabi ki,hiç bir sorun olmazsa daha uzun süre kullanılabilir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı