Gergi Tavan

Gergi tavan müzede

Gergi tavan müzede

Müzeler tarihi eserlerin kullanıldığı yerdir. Bin veya yüz yıllardan kalma eserler çok özenli bir şekilde korunur. Tarihi kanıtların ,eserlerin saklanmasında müzede olan ortamın büyük katkısı olur. Örneğin,müzenin kuru olması,sıcaklığının her zaman aynı kalması,havalandırmanın daimi ve düzenli olması vs. sebepler, nüzede bulunan eseler için çok iyi bir ortam yaratır.O yüzden bir müze oluşturmak istiyorsanız , yada karşınıza  müzeyi tasarlamak,tamir etmek,onarmak gibi maksatlar koyduysanız o zaman iyi bir şekilde düşünüp ,öyle karar vermeniz gerekmektedir.Çünkü tamir,tasarım,onarım vs. bu gibi işlemler her zaman , sık sık yapılması başarılan bir işlem değildir. Bu yüzden başlamazdan önce her şeyi ince bir şekilde düşünüp, ona göre karar vermek daha doğrudur. Malzemeler kaliteli olmalı, doğru ve müzeye yakışan tasarım olmalı, nasıl aydınlatılmalı gibi sorunları ilk baştan göz önüne almakta yarar var. İşte tüm bu soruların tek cevabı olarak gergi tavan sistemlerini seçebilirsiniz.

Her hangi bir yeri değiştirmeye başlamadan önce ilk tavandan başlarız. Müzelere de bu geçerlidir. Gergi tavan müzelerde hem kalite açısından , hem de tasarım açısından çok iyi bir şekilde kullanılmaktadır. Havalandırmayı iyi yaparak nem oluşturmama özelliği müzenin daha kuru olmasını sağlar. Sadece bu değil nemin olmaması tavanda mantar ve küf oluşumunu da önler ki,bu da her zaman kapalı olan alanın hiç bir zaman kokmaması demektir. Müzelerde kullanılan akustik gergi tavanlar sayesinde ısı dengesi her zaman aynı olur.Ses düzeni hep aynı olur.Ne kadar gürültü olsa da gergi tavan bu sesi beraber bir şekilde paylaştırır ve aşırı ses çıkmasını önler.Biliyorsunuz kı ,müzelerde sesten bile etkilenerek bozulabilen tarihi eserler olabilir.İşte bu sorun gergi tavan sayesinde çok iyi bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Gergi tavan uygulamasında kullanılan malzemeler sadece tavanlarda değil,aynı zamanda duvar ve zemin uygulamalarında da kullanılarak müzeye değişik bir tasarım yapmanıza da yardımcı olabilir. Kolay temizlenebilen gergi tavan ürünleri ile müzeler her zaman temiz olur. Rahat bir şekilde temizlenir ve zaman almaz.

Müzelere uygulanan gergi tavan çeşitleri hem müzeyi ziyaret eden insanlar tarafından çok beğenilir, hem de burada saklanan ve korunan bütün eserlerin daim iyi kalmasına yardımcı olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı