Gergi Tavan

Gergi tavan tarihi

Gergi tavan tarihi

Gergi tavan çok uzun yıllar önceden develerde uygulanıyordu.Örneğin Roma’da tavanları en güzel kumaşlarla drape edilirdi. eskiden kumaşlardan yapılan germe tavan  tasarımları. Şimdi gergi tavan  tasarımında kullanılan PVC  filmler  XX asrın 60’lı yıllarda Batı Avrupa’da kullanıcılar arasında yaygınlaşmaya başladı.Yeni kullanılmaya başladığı zamanlarda gergi tavan sadece evlerde ve iş yerlerinde tavanların düzeltilmesi zor olan yerlerde çirkin yerleri gizlemek amacı ile  kullanılırdı.Daha sonraki yıllarda sadece düzeltilmesi mümkün olmayan yerleri kapatmak için kullanıan gergi tavan kumaşları tasarım ve onarımın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

1970’li yıllarda gergi tavanları geliştirmek için yeni fikir yarandı.Bu önemli fikrin uygulamasında en önemli yeri malzemeler alıyordu.Ağır ve kumaşın görünümünü kayb eden malzemeler daha hafif olan polivinil klorür – yani PVC- plastik film ile değiştirildi.

Bazı bilgilere göre PVC filmlerin İsveç’te yapıldığı söylense de sadece Fransız PVC üretimi çok mükemmel bir şekilde yapılmıştı.Onun için de PVC gergi tavanların ikinci ismi Fransız gergi tavanları adı ile tanınmaktadır.

Gergi tavan üretimi özel tasarım gerektirmez.O yüzden bir çok ülkede PVC gergi tavan üretilmektedir.Bazen bu üretilen malzemelerin kalitesi belli olmaya biliyor.O yüzden çok ülkeler Fransız PVC gergi tavan kullanmakta devam ediyorlar.

PVC  gergi tavandan başka da kumaş gergi tavan vardır ki,1997 yıllarında İsveç firması kumaş üzerine resim montaj edilmesi teknolojisi icad etdi.Bu teknoloji  kullanıldığında kumaş üzerinde yüksek sıcaklık uygulanması mümkün değildi.Sıcaktan etkilenmesi nedeniyle bu yeni icat PVC germe tavanlara uygulanamıyordu.Ama bu sorunun çözümünün çok  sade olduğu ortaya çıktı.Sorunun ne olduğunu çözmek için tekrar filmin nasıl yapıldığını araştırmaya başladılar.3 sene boyunca araştırma yapıldı,PVC filmin tüm temel özelliklerini öğrenmeye başladılar.Nihayet tüm çabalar mükemmel bir şekilde sonuçlandı.Nihayet 2000 yılında  eşi benzeri olmayan gergi tavan sistemi Avrupada patentleşdirildi. Malzemelerin içerisine emdirilmiş poliüretan maddesi sayesinde kumaşların dayanıklılığı  daha fazla oldu.Bu sayede üzerine basılmış resim bozulmadan kumaşı ısıtarak germek mümkün hale geldi.Hatta kumaşın kalitesi o kadar yüksek oldu ki,kumaşa dikiş atmadan 5 merte uzunluğuna kadar germek mümkün olmaya başladı.Sadece düşük ağırlık farkıyla kumaşlar PVC filmden daha dayanıklı ve 15-20 kat daha güçlüdür.Bu kumaş türüne foto baskı yapmak daha kolay bir hale geldi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı