Gergi Tavan

Gergi tavanların soğuk montajı

Gergi tavanların soğuk montajı

Gergi tavanlar montajlama yolu ile uygulanır.Montajlama içerisinde soğuk montaj işlemi adı tanınan bir işlem de vardır.Nedir bu soğuk montaj?Nasıl yapılır bir bakalım.

Kaplamanın soğuk montajı-her kesin kullandığı anlamda demiş olursak bu,kumaşın sabitlenmesi ve gerilmesi yöntemidir.Bu tavanları uygulamanın iki yöntemi vardır:zıpkınla sabitleme ve ya zıpkınsız sabitlenme yöntemi. Eğer zıpkın teknolojisini kullanarak gergi tavan uygularsanız ,daha sonra kaplamaya ,onun tüm çevresine kaynaklı özel bağlantı elemanı olan-zıpkın kullanılır.Montajın bu türünde filmi gerilebilmesi için ve gerekli uzunluğun elde edilebilmesi için ısıtmak şarttır. Soğutulduktan sonra ise gerilmiş film kendi ideal ölçüsüne döner ve pürüzsüz bir şekil alır.

Zıpkınsız yöntem montaj araçlarını film ve ya kumaş özel eklemeler yardımı ile hangi ki, montaj profilinin kenarına sabitlenir. Bu yöntem sayesinde uygulamadan önce film ısıtılmaya gerek duymaz. Isıtılmadan bile çok kolay bir şekilde uygulanabilir.Tüm montajlama işleri manuel germe tarafında gerçekleştirilir.Gerek duyulduğunda kaplamanın bazı kısımları inşaat kurutma makinaları kullanılarak ısıtılabilir.

Yöntemin avantajları:

Gergi tavan uygularken bazı problem ortaya çıkabilir.Bu problemler ısıtma aletleri sayesinde yaşanabilir.Film ısıtılırken sadece filmin ısıtmakla iş bitmez.Aynı zamanda oda sıcaklığının da 60 dereceye kadar yükselmesi gerekmektedir.Bu da odada olan her şeyin zarar görmesine sebep olur. Bunun yaşanmaması için ise her şeyin dışarıya çıkartılması gerekmektedir.Tüm bu problemleri sadece soğuk montaj yöntemi sayesinde  yaşamamak mümkün. Böylece ısı ekipmanı ile filmi ısıtmak kesinlikle gerekmeyecek. Aynı zamanda uygulama yöntemi teknoloji ile yapılır ve bu kumaş uygulamasında da kullanılabilir.Diğer ısı tabancası kullanılmadan yapılan montaj yöntemi ise klips yöntemidir.Bu yöntem duvar ve tavanda olan kusurların kapanması için ideal seçimdir.

Soğuk montajın dezavantajları:

Soğuk montajlama yönteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.Aslında bir kaç avantajı var ama size en önemli dezavantajı hakkında yazalım.

  • En önemli dezavantajı -hiç bir şekilde yeniden monte edilebilme özelliği kalmamaktır.Eğer soğuk montajlama yöntemi ile gergi tavan yaptırdıysanız bu tavanı istenilen sebeple demonte edilirse o zaman bu tavanı tekrar monte etmek mümkünsüz olacaktır. Bu ise onun içindir ki,malzeme profile özel cam boncuklar yardımı ile tam kenardan  sabitlenir ve daha sonra kesilir.Daha sonra kaplamayı bu boncuklardan çıkarırsanız tekrar yerine sabitlemek mümkün olmayacaktır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı