Gergi Tavan

Sel sonrası Gergi tavan

Sel sonrası Gergi tavan 

Gergi tavan bir çok özelliklerine göre diğer tavan çeşitlerine geride koydu.Bu özelliklerinden en önemlisi de suya dayanıklı olmasıdır ki bu su meselesi,evin su basmaları en çok apartman dairelerinde alt katda yaşayan insanlar bunun ne demek olduğunu çok güzel bilir.Ama gergi tavan sistemi sayesinde artık yukarı komşunuzdan gelecek sudan korkmaya gerek kalmadı.Çünkü gergi tavan 100 l kadar suyu tutabilme özelliği ile artık sizin evinizi su basmalardan koruyacak ve yaptırdığınız tamirin daha uzun süre kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır.Gergi tavanın suya dayanıklı olması bunun tamire ihtiyac duymayacağınız anlamına gelmez tabi ki,Su basmalar sonrası gergi tavanda  nasıl bir tamir yapılması gerekir bir bakalım.

Yapılmaması gerekenler:

  • Evinize su sızmaya başladıysa o zaman ilk önce yapacağınız şey sakin olmaktır.Sakin ve soyukkanlı olmak her konudan çıkış yolunu bulmaya yardımcı olur.Endişe etmenize de gerek yok zaten çünkü gergi tavan özel malzemelerle yapılmıştır ve  100 l kadar suya dayanma gücüne sahiptir.
  • Su ağırlığı altında olan gergi tavan kaplamasını delmeye çalışmayın.Bu hem gergi tavanın daha çok hasar görmesi ile sonuçlanır ve aynı zamanda tavana toplanmış suyun evin içine boşaltılmasına neden olur ki,bu da eve daha çok zarar verir.
  • Böyle bir durumda gergi tavanı kendiniz demonte etmeye çalışmayınız.Böylece de hem eve hem de gergi tavana daha çok zarar vermiş olursunuz.

Sel basması sonrası yapılması gerekenler:

  • Bu durumda yapılması gereken ilk şey elektrikin kesilmesi olmalıdır.Elektrik kesilmediği zaman elektrik çarpma durumları olabilir.Bu yüzden bu önemli.
  • Daha sonra su kaynağını bulup kapatmak gerekir.Yani üst komşudan geliyorsa hemen üst komşunun evine gideceğiz.Ve suyu kapatmasını isteyeceğiz.
  • Su kapandıktan sonra kendi başınıza bir şey yapmaya çalışmayın.Hemen gergi tavanı uygulatdığınız şirketin elemanlarına durumu bildirin ve yardıma çağırın.Çok zamanlarda sudan etkilenen gergi tavanların yeniden monte edilebilmesi mümkün olur.Bu zaman hiç bir şekilde su izleri kalmaz. Uzmanlar tarafından su  boşaltılır ve yeniden monte edilir.
  • Tamircilerin size gelene kadar zaman süresinde sizin yapabileceğiniz şey ise su akışını kontrol altına almak olacaktır.Eğer gergi tavana toplanmış suyun gösterilen su miktarında daha fazla olduğunu düşünüyorsanız o zaman tamirciler gelene kadar suyu boşaltabilirsiniz. Bunun için ise gergi tavana zarar vermeden teknik deliklerden suyu boşaltmanız gerekir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı