Gergi Tavan

UV boya nedir?

UV boya nedir?

3D gergi tavan uygulamasında,Dijital gergi tavan uygulamasında, UV baskılı zeminler, UV baskılı duvar kağıtları hakkında olan yazılarımzda  kullanılan  UV boyanın ne olduğunu merak eden insanlar vardır belki. Nedir bu zararsız olan UV boya diye. Bu makalede UV boya hakkında bilgi vermek istedim. Bakalım UV boya nedir?

UV baskı alanında 20 yıldan fazladır ki,kullanılan UV boya artık gittikçe daha da yaygın hal almaya başlıyor. UV boya diğer ürünlerden çok farlıdır. UV boyanın diğerlerinden farklı yapan özellik onun yapılmasında su ve ya solvent maddesinin kullanılmamasıdır.Diğer malzemelerin yapılmasında su  kullanılması kurutma işlemi yapılırken suyun buharlaşmasına neden olur. Bu da baskıyı dayanıksız yapar. UV baskıdan kullanılan solvent maddesi ise insan sağlığı için çok zaralıdır. Baş dönmesi,baş ağrıları, miyde bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olur. Bunun nedeni ise onun aşırı derecede kötü kokmasıdır. UV baskı zamanı mürekkep yüzeye uygulanır ve hemen UV ışık kullanılarak boya kurutularak sabitlenir. UV boyada hiç bir şekilde su ve ya solvent kullanılmadığından insan sağlığı için zarar değildir. Aynı zamanda çevre kirliliğine de yol açmaz.Bu yüzden kullanılma alanları gittikce artmaktadır. Gergi tavan uv baskı

UV boyaların avantajları 

  • UV boyaların UV baskı için bazı avantajlar da sağlamaktadır. En önemli avantajlarından biri anında kuruyabilme özelliğidir. Bu özellik sayesinde imaj istenilen özellikte sabitlenir.Bu daha boyanın yayılarak görselin bozulmasını önler.
  • UV boyalar haznelerde kurutulmaz. Bu özellik de hazne lerin temizleme işlemlerinin verimi ve iş akışını etkilemez, rahatsız edici problem yaratmasına olanak sağlamaz.
  • UV boya, solvent kullanılan boya gibi baskı malzemesine nüfuz etme, yüzeyde kalır. Bu da daha çok çeşitli baskı malzemelerine baskı yapılması için çok büyük bir avantajdır. Çünkü temizlenmesine zaman harcanmaz.
  • UV boya ile yapılan baskı, solvent ile yapılan askıdan daha dayanıklıdır. UV boya ile yapılan baskı sudan ve ışıkdan etkilenmez. Gergi tavan uv baskı
  • UV boyası uygulandığı filme sertlik,esneklik ve tutunma özellikleri vererek filmin daha uzun sire kullanılabilen malzemeye dönüştürür.
  • Solventsiz hazırlanan UV boyalar Avrupa üretimidir ve koku içermez, kalitelidir. UV boya kullanılan baskı yapılan tavanlar, zeminler ve duvar kağıtları hatta en titiz davrandığınız çocuk odalarınıza bile kullanılabilir. Çevre dostu olan bu ürün insan sağlığını asla kötü etkilemez.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı